Evde Hijyen Sağlamanın Püf Noktaları

Corona virüs salgınından dolayı evde hijyen konusu daha çok ön plana çıkıyor. Evde hijyeni sağlamak için ise belli başlı önemli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Peki evde temizlik nasıl olmalı, günlük hijyen için neler yapılmalı?

Corona virüsten korunmak için evde kalmanın yanı sıra temizlik konusuna da çok önem vermek gerekiyor. Evinizde haftalık temizlik yapıyor olsanız da günlük de dikkat edilmesi gereken ve yapılması gereken hijyen kuralları vardır.

Kapı kolları ve ışık düğmeleri en çok kullanılmasına rağmen en çok atlatan temizlik yerlerindendir. Ellerinizin sürekli temas ettiği bu kısımları uygun ürünlerle her gün dezenfekte etmek gerekir. Sirkeli suyla da silebilirsiniz.

Tuvaletler hergün temizlenmesi gereken alanlardandır. Klozet, lavabo ve duş çamaşır suyuyla sıklıkla dezenfekte edilmelidir. Klozet kullanımdan önce ve sonra temizlenmelidir. Lavabonun musluğu da atlanmamalıdır.

Mutfakta bakteriler çok çabuk ürer. Yiyeceklerin fazla olmasından dolayı sürekli temiz tutulması gerekir. Bir şeyler yapıp pişirdikçe arkanızdan temizliğinizi de yapmalısınız. Mutfak tezgahının yanı sıra lavabo musluğunun sık sık çamaşır suyla silinmesi önemlidir.

Buzdolabı da sürekli açılıp kapanan, elimizin değdiği önemli bir eşyadır. İçerisinde yiyecek ve içeceklerin bulunduğu buz dolabının da sık sık dezenfekte edilmesi bakterilerin ürememesi için gereklidir. Buzdolabının uygun ürünle silinmesi sabunlu bırakılmaması önemlidir.

Evi sık sık havalandırmak ve içerideki havanın temizlenmesini sağlamak hastalıkları önlemede önemlidir. Toz tozların da her gün sirkeli bir bezle arındırılması alerjik reaksiyonları da önleyecektir. Pencere kollarını de dezenfekte etmeyi unutmamalısınız.

Yüzünüzün sürekli temas ettiği nevresimleri de sıklıkla değiştirmek önemlidir. Evde evcil hayvan besliyorsanız günlük makine yaparak tüyleri temizlemelisiniz. Zemin temizliğini de ihmal etmemek çamaşır suyu yapmak mikropları öldürecektir.

Henüz yorum yapılmamış

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.