Cartier’nin Yeni Saatinde Doğal ve Çok Değerli Detaylar Bir Arada

cartier

Hasır, altın kakma ve telkâri gibi farklı teknikler Cartier’nin sanat eseri niteliğindeki iki yeni “Métiers d’Art“ saat modelinde bir araya geliyor.

Panter figürünün Cartier tasarımları için önemi çok büyük. Ünlü mücevher markası, panter figürünü soyut haliyle bizlerle buluşturduğu 1914’ten bu yana onu, seneler içinde yeniden, tekrar tekrar yorumladı. Panter, çeşitli ilham kaynaklarından beslenen birçok Cartier tasarımına ilham oldu. Ancak Cartier’nin bu yıl tasarladığı iki “Métiers d’Art” saat modeli panter figürünü birçok farklı tekniği bir arada kullanarak bambaşka bir biçimde sunuyor.


Cartier geçtiğimiz günlerde La Chaux-de-Fonds’da yer alan fabrikasındaki zanaatkarların tasarladığı iki yeni “Métiers d’Art” saat modelini tanıttı. Doğal ve değerli detayların bir araya geldiği saatler, kakma ustaları, mücevher ve değerli taş yerleştirme zanaatkarları, tasarımcılar, mine ustaları ve minyatür sanatçılarının katkıları sayesinde tasarlandı.

Modellerden ilki hasır ve altın kakmacılık tekniklerine ışık tutuyor. Saatin tasarımında daha önce hiç görülmemiş bu cüretkar girişimle kabartmayı andıran bir doku yaratılmış.

On bir renkte üretilen, farklı boyut ve tonlardaki yetmiş beş hasır dekorun parçalarını oluşturuyor. Panter figürünün başı, her biri şekillendirilerek satenle işlenmiş atmış beşten fazla beyaz, sarı ve pembe altın bileşenden oluşuyor. Panter figürünün kürk ve gözlerindeki noktalar ise mineyle kaplayarak seramik sanatını kakmacılığın kompozisyon sanatıyla bir araya getiriyor.

İkinci modelde ise Métiers d’Art Maison tasarımcıları ve zanaatkarları, telkâri tekniğini mineyle kullanılacak şekilde uyarladı. Bu teknikte, minik sarı altın tellerle kadrana yerleştirilip sabitlenmeden önce mine tozu ısıtılıyor ve cam bambu şeklini alana kadar gerdiriliyor. Böylece, ön planda bambu efekti elde ediliyor. Panter figürünün kürkü ve gözlerindeki siyah noktalar için yuvarlak oyma türünde bir mine kullanılırken gökyüzü ile arka plandaki bambu için de minyatür sanatından yararlanıldı.

Cartier, her iki saat modelini de özel olarak numaralandırarak sadece otuzar adet üretti.

Henüz yorum yapılmamış

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.