Ünlü Rapçi ''ANIL PİYANCI'' ile Özel Röportaj!

Şarkılarıyla milyonlara ulaşan İzmir’in ünlü rapçilerinden Anıl Piyancı ile yeni albümü “Batı Yakası” üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.


Anıl Piyancı kimdir?

Anıl Piyancı bendeniz. 1990 İzmir doğumluyum. Küçük yaşlardan beri müzik tutkunu olan ve tarz olarak rap müziği seçen bir müzisyenim. Hiphop kültürünü her zaman farklı ve diğer tarzlardan daha özgün bulduğum için Rap müziği seçtim diyebilirim. İlk kaydımı lise yıllarımda aldım. 2013 yılında ''Zaman Yok'' isimli ilk yasal albümüm çıktı. Öncesinde ise 5 yeraltı albümü, birçok single diskografimde yer alıyor. “Sekiz” adlı grupta yer aldığım dönemde bir albüm sonrasında 2015’te “Action” adlı albüm ve 2016’da daha yeni “Batı Yakası” albümüm piyasa çıkmış durumda.

İnternet çağının yardımı ile büyük bir plak şirketi ile bu piyasaya girmek zorunda kalmadım. Kendi kurduğum ekiple çektiğim video klipler milyon izlenmeleri kendi enerjisiyle buldu ve Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde sahne aldım.
Toplamda sadece Youtube’ta 50 milyondan fazla görüntülenmem bulunuyor. Şu an için her ay artarak ilerliyorum tüm mecralarda.

Yeni albümün olan Batı Yakası’nın konseptinden ve yapım aşamasından kısaca bahseder misin?

Batı Yakası albümü bir albümün ötesinde içerisinde 35 kişinin yer aldığı bir proje. DJ ve prodüktörlerin yanı sıra sevilen ve önde gelen rap sanatçılarının içinde bulduğu çok yönlü ve renkli bir albüm.

1 yılı aşkın süredir üzerinde çalışıyoruz ve 15 Ocak 2016 tarihi itibari ile tüm platformlarda yerini aldı.

 

YouTube’ta 100 bin aboneye ulaşıp Gümüş Play ödülünü alan ilk rapçisin. Bu başarını neye borçlusun?

Youtube bizim için çok önemli bir mecra. 2013’ten beri kanalım ile yakından ilgileniyorum. Sık ve düzenli şekilde video kliplerimi, şarkılarımı, canlı performanslarımı yüklüyorum. Bu videoların takipçilerim tarafından beğenilmesi ve ilgi görmesi başarıyı getirdi diyebilirim.

Herkesin merak ettiği bir soru sormak istiyorum sana. Kliplerin nerde çekiliyor? Yani baktığımız zaman sanki Türkiye’de çekilmiyor. Çok profesyonel… Renkler, kurgu, mekanlar her şey bir bütün. Yurt dışından profosyonel bir ekiple mi çalışıyorsun?

(Gülüyor) Teşekkürler iltifatlar için ama İngiltere, Londra’da çektiğim bir klip dışında çoğu Türkiye’de ve İzmir’de kendi ekibimle yaptığım video klipler. Mekanlar için keşif ekibi iyi çalışıyor. Enterasan yerler bulmaya çalışılıyor ve sonunda da bulabiliyoruz. Sonuçlardan ben de memnunum ama daha da iyi video klipler çıkaracağız her geçen yıl.

Kendini gençlere daha etkili bir şekilde ulaştırmak isteyen markaların hedef kitlesine kolayca ulaşabiliyorsun. Aslında Anıl Piyancı ismi aynı zamanda büyük bir mecra. Peki markaların reklamlarla ilgili geri dönüşleri nasıl oluyor? Bu konuda markalara vadettiklerin neler?

Bugüne kadar büyük küçük birçok marka ile çalıştım. Şu sıralar enerji içeceği Redbull, e-ticaret giyim firması olan Respectshop ve oyun dünyasında büyük bir firma olan Bynogame ile yakından ilişkimiz devam ediyor.

Hedefledikleri kitleye hızlı bir şekilde ulaşabiliyorum dediğiniz gibi. Video kliplerimizin uzun yıllar boyu kalıcı olması ve görüntülenme sayılarının hızlı bir şekilde yükselmesi ile beraber sosyal medyada markaların gücüne güç katabilir durumdayım. Müzik sektöründe bu tarz ilişkiler önemli ve rap müzik de bu sektörde ortaya çıkan ciddi izlenme sayıları ve geri dönüşleri ile yerini almış durumda.

 

Dinleyici kitlen yaptıkların ya da söylediklerinden etkilendiği kadar giyim tarzından da etkileniyor. Özellikle kliplerinde yada günlük yaşamda kullandığın kıyafetler öyle her yerde bulunabilen türden değil sanırım. Çünkü çok niş bir alan. Bu konuda kimlerle çalışıyorsun? Hayranlarını yönlendirebileceğin bir yer var mı?

Genel bir pskoloji olarak insanlar örnek aldıkları sanatçıları sadece şarkıları ile değil davranışları düşünceleri ve bazen de giyim tarzları ile beraber seviyorlar. Ben de kendimi bildiğimden beri sevdiğim sanatçıların düşüncelerinden, davranışlarından ve giyimlerinden hiç etkilenmedim diyemem. Mutlaka yolunda gittiğim birileri var. (Gülüyor)
Giyim konusunda Türkiye’de çok fazla çeşit olmadığı açık. Şu sıralar ben tarzını beğendiğim, sonrasında anlaşmaya vardığımız firma www.respectshop.com.tr’den bu imajımı sağlayabiliyorum.

Hazırladığınız albümlerdeki söz ve müzikler size mi ait? Beste yaparken olmazsa olmaz dediğiniz, ilham aldığınız bir şeyler var mıdır?

Rap müzik türünde yazılı olmayan bir kural gibidir kendi sözünü yazmak. Daha doğrusu başkasının sözlerini okumamak. O yüzden tüm rapçilerin sözleri kendilerine aittir.
Olmazsa olmaz dediğim bir şey yok. İlhamın ne zaman ve ne şekilde geleceğini gerçekten kestiremiyorum.

Peki tarzınız dışında Türkiye ve dünyada takip ettiğiniz sanatçılar kimler?

Son dönemlerde tarzımın dışında Weekend ve Rihanna’yı çok dinliyorum. Türkiye’deki sanatçıların bir çoğunu yakından takip ediyorum. Neler yapıyorlar, neler çıkarıyorlar diye.

Son olarak ileriye yönelik hedefleriniz nelerdir? Kendinizi birkaç yıl sonra nerede ve nasıl görmeyi düşünüyorsunuz?

Kendimi Türkiye’de hiphop kültürünü tanıtma yükümlülüğü olan bir sanatçı gibi hissediyorum. Daha özgür, daha gerçek olan bu tarzı bir nebze daha yaymak istiyoruz. İnsanları az sözlü, 100 yıldır bitmeyen aşk acılarından geçilmeyen o şarkılardan biraz çekip daha farklı alanlara odaklanmasını sağlamak benim hedeflerimden sadece bir tanesi.

İlk başladığım dönemde rap dinleyen sayısı 100 binse 5 yıl içersinde bu rakam 10’a katlandı. Bu da benim hedeflerime aslında düşündüğümden bile daha çabuk ulaşabilceğimi gösteriyor.

İleride çok net şurada şu şekilde bir konumda olacağım diyemiyorum. Bunu zaman gösterecek. Hep beraber göreceğiz.

ITunes Sipariş : goo.gl/ZT9cWT

Albüm CD Sipariş : goo.gl/8H59fm

Spotify : goo.gl/YRvfpV

Magazinistanbul.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz.

  • PAYLAŞ:
YORUM YAP
ETİKETLER anıl piyancı, anıl piyancı kimdir, anıl piyancı hakkında, rap müzik hakkında, izmir rap, izmir undergrand müzikler, izmir müzik, ünlü sanatçı röportajları, anıl piyancı biyografi, anıl piyancı röportaj, batı yakası, batı yakası albüm, batı yakasını kim söylüyor, senden adam olmaz, senden adam olmaz şarkısı, anıl piyancı yeni albüm, anıl piyancı 2016