'Kampüste Senfonik Akşamlar' Altıncı Yılında Batı Marmara Yolunda

Yürüttüğü proje ve kurduğu platformlarla Türkiye'de kültür-sanatın gelişiminin destekçilerinden olan Doğuş Grubu, 2007 yılından bu yana üstlendiği Senfoni Orkestrası ana sponsorluğu kapsamında, 6 yıldır sürdürdüğü Kampüste Senfonik Akşamlar projesini bu yıl yine farklı şehirlerine taşıyor.


CSO’yu bugüne kadar gitmediği illere götürerek, bu illerde bulunan üniversiteler aracılığıyla gençlere ve bölge halkına klasik müziği sevdirmeyi hedefleyen turne kapsamında, bu yıl 5 il ziyaret edilecek. Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale ve Balıkesir’de düzenlenecek ve ücretsiz gerçekleşecek 5 konserde 4 bini aşkın müziksevere üniversite kampüslerinden ulaşılması hedefleniyor.
Çoksesli evrensel müziğin Türkiye’de yaygınlaştırılması için çeşitli projeler üreterek klasik müziğin daha fazla insan tarafından tanınıp sevilmesini hedefleyen Doğuş Grubu, ana sponsoru olduğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte yürüttüğü ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ turnesinin altıncısını Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale ve Balıkesir’e taşıyor.

Dünyada bugüne kadar kesintisiz devamlılık sağlamış, en köklü senfoni orkestralarından biri olan CSO, Doğuş Grubu ve üniversitelerin iş birliği ile 9-14 Kasım tarihleri arasında 5 şehirde konser düzenleyecek. Etkinlik süresince, CSO hem üniversitelerde öğrenim gören gençler hem de bu şehirlerde bulunan klasik müzik tutkunları ile buluşacak. Doğuş Grubu, altıncı yılına giren bu önemli projeyle CSO’yu daha önce ziyaret etmediği ya da uzun süre önce ziyaret etme fırsatı bulduğu illerdeki klasik müzikseverlerle buluşturmayı ve bu sayede klasik müziğin ülkemizdeki gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor. CSO, bugüne kadar Kampüste Senfonik Akşamlar Projesi kapsamında 24 ilde 26 bini aşkın öğrenciye ulaştı. Bu yıl ise 5 ilde gerçekleştirilecek konserlerle 4 bini aşkın klasik müziksevere ulaşılması hedefleniyor.

CSO’nun Bu Yılki İlk Durağı Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi

9 Kasım Pazartesi Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile başlayacak 'Kampüste Senfonik Akşamlar' turnesi, 10 Kasım Salı günü Kırklareli Üniversitesi, 11 Kasım Çarşamba günü ise Edirne Bahçeşehir Koleji Salonu’ndaki konserle devam edecek. CSO, 13 Kasım Cuma günü Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde gerçekleşecek konserin ardından, 14 Kasım Cumartesi günü Balıkesir Üniversitesi’nde vereceği konserle turneyi noktalayacak. CSO; Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale’deki müzikseverlerle saat 19.30’da, Balıkesir’deki müzikseverlerle ise saat 17.00’de buluşacak.

İdil Biret ve Cihat Aşkın CSO İle Bir Kez Daha Sahnede Olacak

Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası; Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Edirne Bahçeşehir Koleji Salonu’nda dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret’e, 13 Kasım Çanakkale ve 14 Kasım Balıkesir Üniversitesi konserlerinde ise başarılı keman sanatçısı Cihat Aşkın’a eşlik edecek.

Ayrıca beş konserde de sahne alacak olan soprano Görkem Ezgi Yıldırım ve tenor Aykut Çınar da konserlere renk katacak.

Konser Salonu Yenilenmesi İle Başlayan Destek Devam Ediyor

Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kuran, 2005 yılından bu yana, bir marinada gerçekleştirilen ilk ve tek klasik müzik festivali olma özelliği taşıyan D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin kurucu destekçiliğini üstlenen Doğuş Grubu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kasım 2007’de imzaladığı bir protokolle ‘Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Teknik İyileştirme Projesi’ni başlatarak CSO’nun ana sponsoru oldu. Bir yıldan daha kısa bir sürede, Eylül 2008’de projenin tamamlanmasının ardından bina, 10 Ekim 2008 tarihinde sezon açılışı ile yeniden müzikseverlerle buluştu.

CSO’ya verdiği fiziki iyileştirme desteğinin ardından kuruma olan desteğini sürekli hale getirmeyi amaç edinen Doğuş Grubu, klasik müzik kültürünü büyük şehirlerden Anadolu’ya taşımak ve buradaki gençlere klasik müzik sevgisini aşılamak amacıyla ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ projesini hayata geçirdi. 2009 yılından bu yana düzenlenen 5 turne ile 26 bini aşkın müziksevere ulaşan proje, önümüzdeki yıllarda da gençlere ve müzik severlere klasik müziği götürmeye devam edecek.
 

  • PAYLAŞ:
YORUM YAP
ETİKETLER Doğuş Grubu İstanbul, İstanbul Doğuş Grubu, CSO, Namık Kemal Üniversitesi, Kampüste Senfonik Akşamlar, Bahçeşehir Koleji Salonu, 18 Mart Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Rengim Gökmen, Cihat Aşkın, Görkem Ezgi Yıldırım, Aykut Çınar, İstanbul Etkinlikleri