27. Ankara Film Festivali Yine Büyüledi

27. Ankara Film Festivali önceki akşam başladı. Ünlü isimlerin katıldığı festivalin açılış töreninde 2016 Yılı Onur Ödülleri verildi.


Dünya Kitle İletişimi Vakfı tarafından 27’ncisi düzenlenen Ankara Film Festivali, 2016 Yılı Onur Ödülleri’nin verildiği törenle başladı. Ödül törenine Türkan Şoray, Beren Saat, Yılmaz Erdoğan, Menderes Samancılar, Tomris Giritlioğlu, Erden Kıral başta olmak üzere sinema dünyasının önemli isimleri katıldı. Ceyda Düvenci’nin sunuculuğunu üstlendiği açılış törenine, Türkan Şoray’ın Erdoğan’ın yanağına kondurduğu öpücük damga vurdu. "Kitle İletişim Özel Ödülü", toplumsal iletişime katkıları nedeniyle Beşiktaş Kültür Merkezi’ne (BKM) verildi. Ödülü, BKM adına Yılmaz Erdoğan, Türkan Şoray’ın elinden aldı. Şoray ödülünü verdikten sonra Erdoğan’ı yanağından öptü. "Ben artık bu öpücüğü dondururum" diyen Erdoğan’ın "Bugün sinema yapıyorsak gerçekten bu bir çift göz sayesindedir. Ödülü Türkan Şoray’dan almak benim için büyük şereftir" sözleri salondan alkış aldı.

Sansürsüz Hikayelerde Buluşmak Dileğiyle

2016 yılı "Sanat Çınarı" ödülünü alan ressam Turan Erol, sahneye yavaş adımlarla geldi. Erol, "Sanat çınarı sallanıyor" esprisiyle herkesi güldürdü. Törende yönetmen ve yapımcı Tomris Giritlioğlu da "Aziz Nesin Emek Ödülü"nü aldıktan sonra konuşmasında, Aziz Nesin’in adını taşıyan ödülün kendisine büyük sorumluluk yüklediğini belirtip "Sansürsüz, korkusuz, tutuklamasız hikâyelerde buluşmak dileğiyle" diyerek ödülünü aldı. Bu yılki teması "Bakış ve Ses" olan festivalde, Türkiye ve dünya sinemasından uzun metrajlı kurmaca ve belgesellerin yanı sıra çok sayıda kısa filme yer veriliyor.

Benim İçin Hep Özel Olacak

Tomris Giritlioğlu’na ödül veren Beren Saat, "Beni 35mm kameranın sesiyle ve kendimi perdede görmek büyüsüyle tanıştıran; bana ilk ve inatla inanan yönetmen olduğu için hayatım boyunca hep çok özel olacak. Onun sinema aşkına tanıklık ettiğim için Aziz Nesin Emek Ödülü’nü gururla ve burnumun direği sızlayarak verdim" dedi.

İlk başrolünü Tomris Giritlioğlu’nun "Aşka Sürgün" dizisinde üstlenen Beren Saat, yönetmene Aziz Nesin Emek Ödülü’nü takdim etti. Giritlioğlu, bu ödülü almanın büyük gurur olduğunu söyledi.

Beren Saat, mini elbisesi ile gecenin en dikkat çeken isimlerinden biri oldu.

Laiklik Vurgusu

Törenin ardından Ayhan Sicimoğlu ve grubu konser verdi. Gündemdeki laiklik tartışmalarına gönderme yapan Sicimoğlu, "Yurtdışında hep sorarlar ‘Siz deveye mi biniyorsunuz’ diye. Ben de ‘Hayır, Türkiye laik bir ülke’ derdim. Laiklik, bütün inançların güvencesidir. Türkiye her zaman laik bir ülke olacaktır" dedi.

  • PAYLAŞ:
YORUM YAP
ETİKETLER Dünya Kitle İletişimi Vakfı, Ankara Film Festivali, Türkan Şoray, Beren Saat, Yılmaz Erdoğan, Menderes Samancılar, Tomris Giritlioğlu, Erden Kıral, Turan Erol, Aziz Nesin, İstanbul Etkinlikleri